Chat GPT چیست؟ و چگونه کار می کند؟

Chat GPT چیست:  یک سیستم تولید خودکار ربات چت هوش مصنوعی است که توسط Open AI برای مراقبت از مشتریان آنلاین ایجاد شده است. این یک چت مولد از پیش آموزش دیده است که از پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده می کند. منبع داده‌های آن کتاب‌های درسی، وب‌سایت‌ها و مقالات مختلف است که از آنها برای مدل‌سازی زبان خود برای پاسخ به تعامل انسانی استفاده می‌کند.

OpenAI  بر اساس داده های SimilarWeb به چهل و چهارمین وب سایت رتبه بندی جهانی تبدیل شده است.

در ادامه وبلاگ سایت ریکو با این هوش مصنوعی بیشتر آشنا می شوید

Chat GPT برای چه مواردی استفاده می شود؟

ویژگی اصلی Chat GPT ایجاد پاسخ هایی است که انسان ها در یک جعبه متن ارائه می دهند. بنابراین، برای چت بات ها، مکالمات سیستم هوش مصنوعی و دستیاران مجازی مناسب است.

با این حال، همچنین می تواند پاسخ های طبیعی به سؤالات را با لحن محاوره ای بدهد و می تواند شعرهای داستانی ایجاد کند. علاوه بر این، Chat GPT می‌تواند:

برای اینکه هوش مصنوعی یکی از این خواسته ها را انجام دهد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستور را در ربات چت تایپ کنید.

اگرچه بیشتر مردم نمونه‌هایی از ChatGPT و دیگر مدل‌های هوش مصنوعی با زبان طبیعی را دیده‌اند، بسیاری از آنها هیچ کاربرد عملی را تجربه نکرده‌اند – یا آگاهانه تجربه نکرده‌اند. تا حدودی به دلیل اینکه ChatGPT نسبتا جدید است، تنها در اواخر سال گذشته منتشر شد و تا حدودی به دلیل مشکلات ذاتی آن. هر یک از آن مسائلی که به صورت طنز در یک توییت برجسته شده است نشان دهنده نقصی است که در آن رایانه نمی تواند تفاوت های ظریف زبان را درک کند یا تلاشی برای دور زدن پادمان ها را تشخیص نمی دهد.

با این حال، استفاده ها شروع به ورود به جریان اصلی کرده اند. به عنوان مثال، مایکروسافت در حال معرفی یک لایه Teams Premium مبتنی بر هوش مصنوعی است که خلاصه‌ای از جلسات را ارائه می‌کند، یادداشت‌ها و وظایف را ایجاد می‌کند، به هر کسی که نام برده می‌شود هشدار می‌دهد، بنابراین آنها آگاه هستند. Teams Premium از GPT-3.5 OpenAI، همان ChatGPT استفاده خواهد کرد.

chat gpt

چت GPT روی چه چیزی آموزش دیده است؟

Chat GPT بر NLP (پردازش زبان طبیعی) متکی است. این یک ابزار عالی برای محققان و توسعه‌دهندگانی است که روی پروژه‌های مختلف NLP کار می‌کنند، و وظایف، دامنه‌ها و برنامه‌های خاص زیادی برای کار در آن وجود دارد.

این به خوبی در مورد داده های جانبدارانه و بی طرفانه، در قالب متن از کتاب ها، مقالات، و وب سایت ها آموزش دیده است Chat GPT می‌تواند خروجی‌های داده و قابلیت اطمینان را بازتولید کند – برای بسیاری از برنامه‌های حساس و سایر سیستم‌های ارزشمند Al بسیار مهم است. با این حال، هنوز هم مستعد خطا، و سوگیری است و به داده های آموزشی آن بستگی دارد.

ChatGPT

علی چودری، دستیار آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد در UCL، بنیانگذار انجمن یادگیری تقویتی، رهبر دوره هوش مصنوعی می گوید:

من می بینم که ChatGPT از بسیاری جهات جایگزین گوگل می شود و OpenAI به عنوان یک غول بزرگ فناوری در هد این محصول ظاهر می شود. بررسی تأثیر آن بر آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و نرم‌افزار شخصی‌سازی شده جالب خواهد بود. این جامعه ما را از بسیاری جهات متحول خواهد کرد.»

OpenAI – یک موسسه تحقیقاتی و شرکت فناوری که بر پیشرفت زمینه هوش مصنوعی متمرکز شده است ChatGPT معروف را به عنوان یکی از پروژه های خود ایجاد کرد. این فناوری که بر اساس مدل GPT-3.5 آنها ساخته شده است، با هدف امکان تعامل با یک ماشین با استفاده از زبان طبیعی را فراهم می کند، این فناوری به ربات ها اجازه می دهد تا زبان انسان را درک کنند و به آن پاسخ دهند، و تعاملات طبیعی و شبیه انسان را فراهم می کند.

همانطور که از نامش پیداست، می‌تواند مکالمه داشته باشد، اما می‌تواند دستورالعمل‌ها را نیز دنبال کند، مثلاً به سؤالات پاسخ دهد یا حتی مقاله بنویسد. باز کردن چنین مقالاتی با متنی که ChatGPT در مورد خود نوشته است به یک کلیشه تبدیل شده است.

Google، Alibaba، Cohere روی رقبا کار می کنند

ممکن است chat GBT تهدیدی باشد برای گوگل، علی باباو… یکی از نقاط قوت ChatGPT که اغلب به آن اشاره می شود، جستجوی اینترنتی است. یک پرس و جو ساده با ChatGPT  معمولاً پاسخی ساده و قطعی می دهد، چیزی که گوگل، حتی با همه الگوریتم هایش، به ندرت با آن مطابقت دارد. گوگل با اعلام “کد قرمز” به دلیل نگرانی از مختل شدن کسب و کار جستجوی آنها ظرف چند سال، روی هوش مصنوعی زبان طبیعی خود برای مقابله با این تهدید کار می کند .

این برنامه با نام “Bard” بر اساس مدل زبان گوگل برای برنامه های گفتگو (LaMDA) ساخته شده است. این مدل قبلاً زمانی که یک مهندس گوگل با اعتقاد به اینکه مدل هوشمند شده است، به تیتر خبرها تبدیل شد، اعتقادی که هم توسط همکاران و هم کارشناسان هوش مصنوعی به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفت.

گوگل در حال گسترش آزمایش این مدل قبل از عرضه عمومی در اواخر سال جاری است.

و گوگل تنها کسی نیست که مدل های خود را توسعه می دهد. موتور جستجوی چینی هم در حال توسعه یک موتور هوش مصنوعی به نام «ربات ارنی» است، در حالی که علی‌بابا، رقیب چینی آمازون، در حال آزمایش داخلی یک مدل هوش مصنوعی مولد است.

در همین حال، رقیب جدید OpenAI که توسط مهندسان سابق گوگل تأسیس شده است، Cohere، در حال توسعه مدل دیگری با تمرکز تجاری است. این شرکت در حال حاضر به دنبال تامین مالی است، و در مورد موفقیت خود به شدت نگران است. با این حال، برخی از افراد دخیل در تامین مالی پیشنهاد می‌کنند که این دور احتمالاً مبلغ ۹ رقمی را جمع‌آوری می‌کند و ارزش شرکت را به میلیاردها می‌رساند.

آینده هوش مصنوعی زبان طبیعی

بسیاری از سر و صداها در مورد ChatGPT و سایر مدل ها بر ماهیت تعاملات و گاهی اوقات پاسخ های عجیب و غریب متمرکز شده است. با این حال، توانایی آموزش کامپیوترها با زبان طبیعی، پتانسیل زیادی را برای کسانی که این فناوری را اتخاذ می کنند، ارائه می دهد.

خدمات مشتری یک حوزه آشکار برای هوش مصنوعی است. بسیاری از مردم قبلاً با ربات‌های چت آشنا هستند که اغلب از یک مکالمه انسانی برای حل مشکلات یا در غیر این صورت، همه اطلاعات مربوطه را به یک عامل انسانی تقلید می‌کنند. پیشرفت در هوش مصنوعی به این معنی است که احتمالاً تعاملات بسیار بیشتری با مشتریانی که واقعاً با یک انسان سروکار ندارند، انجام می شود.

به منظور توانمندسازی بازاریابان برای ایجاد کمپین‌های جذاب‌تر و کارآمدتر، SALESmanago، پلتفرم تعامل با مشتری لهستانی برای تیم‌های بازاریابی تجارت الکترونیک تشنه تأثیرگذاری، یک ادغام هوش مصنوعی مولد بر اساس مدل OpenAI را اعلام کرد.

این ویژگی‌ها شامل بازنویسی محتوا، تولید محتوای جدید بر اساس یک پرس و جو، ایجاد فراخوان برای اقدام، آماده‌سازی نقاط قوت (از جمله خلاصه کردن محتوا) و فهرست کردن مزایای محصول و سایر موارد خواهد بود. علاوه بر این، تمام محتوا را می توان به ۱۲ زبان – از جمله انگلیسی، آلمانی، هلندی، ایتالیایی، اسپانیایی و لهستانی – برای افزایش دسترسی کمپین ها و بهبود خروجی محتوا تولید کرد.

Greg Blazewicz، مدیر عامل و بنیانگذار SALESmanago اظهار داشت: «از پشتیبانی با تولید محتوا گرفته تا ارائه الهام، عملکرد جدید هوش مصنوعی ما به بازاریابان کمک می‌کند تا کمپین‌های جذابی را ایجاد کنند که سریع‌تر از مسیرهای سنتی راه‌اندازی شوند. افزایش صمیمیت و شخصی سازی مشتری کلیدی است و پذیرش هوش مصنوعی کلید دستیابی به آن است. این قابلیت در نسخه بتا برای همه مشتریان با بسته‌های SALESmanago PRO و Enterprise در دسترس خواهد بود و ما قرار است پیشرفت‌های بیشتر هوش مصنوعی را در اواخر سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی کنیم.

مزایا و معایب Chat GPT 

تحقیقات همچنین به عنوان استفاده قدرتمند از ChatGPT مطرح شده است. با توجه به منابع عظیم اینترنت، می تواند مواد مختلف را به مراتب سریعتر از یک محقق انسانی ارزیابی و در یک خلاصه ترکیب کند. با این حال، نگرانی هایی وجود دارد، به ویژه در آموزش و پرورش، در مورد فناوری استفاده شده توسط دانش آموزان برای تکمیل کار، و حتی برخی از ترس ها از اینکه معلمان ممکن است از آن برای ارزیابی کار استفاده کنند.

و این نگرانی ها فقط به دانشگاه محدود نمی شود. هر هوش مصنوعی مولد، اساساً یک موتور سرقت ادبی است. آنها می‌توانند اینترنت را جست‌وجو کنند و چیزها را به زبان خودش بیان کنند، اما آنها فقط می‌توانند به اندازه موادی که استفاده می‌کنند خوب باشند و (هنوز) نمی‌توانند تحقیقات اصلی را انجام دهند. در واقع، اولین نمایش بارد توسط گوگل باعث از دست دادن ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش سهام آن شد، زیرا حقایق مربوط به تلسکوپ فضایی جیمز وب را اشتباه دریافت کرد .

راه های متعددی وجود دارد که از ChatGPT می توان سوء استفاده کرد. با استفاده از Chat GPT، کلاهبرداران می‌توانند مکالمه‌هایی با صدای واقعی برای استفاده در حملات فیشینگ ایجاد کنند، تا افراد را فریب دهند تا اعتبار ورود به سیستم یا اطلاعات مالی را ارائه دهند، و مهندسی اجتماعی، که در آن قربانیان برای انجام اقدامات خاصی مانند کلیک کردن بر روی یک پیوند مخرب یا کلیک کردن بر روی پیوند مخرب دستکاری می‌شوند. نصب بدافزار ChatGPT  همچنین فرصتی را برای جعل هویت ارائه می دهد که در آن هوش مصنوعی می تواند به تقلید از همکار یا دوست قربانی برای سرقت اطلاعات حساس هدایت شود. ارسال هرزنامه مسئله دیگری است که در آن می‌توان حجم زیادی از پیام‌های هرزنامه خودکار را برای انتشار بدافزار یا ترویج فعالیت‌های کلاه‌برانگیز ایجاد کرد.

ایان هرست، شریک خدمات تهدید سایبری، Gemserv  گفت: «کارشناسان امنیت سایبری در حال حاضر در تلاش برای درک خطرات و تهدیدات بالقوه مرتبط با استفاده از چت ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT  هستند. مانند تمام فناوری‌های جدید، امکانات فوق‌العاده‌ای وجود دارد، با این حال، پتانسیل جدی برای بهره‌برداری توسط بازیگران بد نیز وجود دارد.

با این حال، مانند هر فناوری جدید دیگری، هوش مصنوعی مولد نه تنها مزایا، بلکه چالش‌های اخلاقی را نیز به همراه دارد. بنابراین همه چیز منفی نیست: ChatGPT همچنین این پتانسیل را دارد که یک ابزار قدرتمند برای امنیت سایبری باشد. این هوش مصنوعی می‌تواند برای نظارت بر مکالمات چت برای فعالیت‌های مشکوک و پرچم‌گذاری آن‌ها برای بررسی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و به شناسایی و جلوگیری از جرایم سایبری کمک کند. ChatGPT همچنین می تواند به سرعت و به طور موثر به مدیریت حوادث سایبری کمک کند، با مکالمات چت که راهنمایی هایی در مورد نحوه مهار و کاهش تأثیر یک حمله سایبری ارائه می دهد. مکالمات چت واقع گرایانه همچنین می تواند یک ابزار آموزشی عالی برای توسعه بهترین شیوه های امنیت سایبری باشد، مانند شبیه سازی حملات فیشینگ برای آموزش افراد برای شناسایی و اجتناب از آنها. تحقیق و توسعه یک امکان عالی دیگر است،

هرست می افزاید: «مهم است که خطرات و مزایای فناوری هایی مانند ChatGPT را به دقت در نظر بگیریم و اقدامات احتیاطی مناسب را برای محافظت در برابر سوء استفاده و سوء استفاده انجام دهیم.

به احتمال زیاد ChatGPT و رقبای آن کاربردهایی پیدا خواهند کرد که ما نمی‌توانیم اکنون پیش‌بینی کنیم، اما همچنین تا زمانی که از آینده نگری برخوردار نباشیم، قادر به ارزیابی پتانسیل آن، چه خوب و چه بد، نخواهیم بود.

نتیجه گیری

Chat GPT  از زمان انتشارش خیلی مورد توجه قرار گرفته و قرار است دنیای فناوری را متحول کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به وب سایت OpenAI بروید و از آن در مرورگر خود برای آزمایش رایگان آن استفاده کنید .

برنامه خاصی برای استفاده وجود ندارد و می توانید از آن در وب سایت های دسکتاپ و موبایل استفاده کنید. شما فقط باید یک حساب کاربری ایجاد کنید و سپس از آن برای هر چیزی که نیاز دارید استفاده کنید. برای رشد شخصی، تحقیقات گسترده یا چیز دیگری باشد. گزینه های جایگزین نیز وجود دارد ، اما Chat GPT در حال حاضر در کانون توجه است!

ممنون از این که تا پایان این ویدیو همراه ما بودین

تیم تولید محتوا ریکو

 

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
Translate »